Моніторинг антропометричних показників кваліфікованих спортсменок як елемент управління підготовкою до змагань у черліденгу
Основний зміст сторінки статті
Анотація
Резюме. Для черліденгу, як складно-координаційного виду спорту, значущими показниками, що дозволяють оцінювати рівень підготовленості спортсменок, поряд з технічними, фізичними складовими визначають і морфологічні, такі як розміри, склад, маса тіла. Мета. Проаналізувати теоретичні та практичні напрацювання і довести значущість морфологічних показників кваліфікованих спортсменок як інформативного критерію управління під час підготовки до змагань у черліденгу. Методи. Теоретичний аналіз та узагальнення даних науково-методичної літератури та мережі Інтернет, систематизація; інструментальні методи визначення складу тіла біоімпедансним методом на вагах-аналізаторах, методи математичної статистики. Результати. В ході дослідження доведено значущість морфологічних показників для моніторингу стану спортсменок у черліденгу в процесі підготовки до змагань. Група спортсменок, які взяли участь у дослідженні, за показниками масо-зростового індексу (BMI) в цілому знаходиться в межах фізіологічної норми, за показником необхідного основного обміну на добу – BMR Ме (25;75) 1554,5 (1479; 1622). Відзначено зв’язок між масою тіла та показником BMR – чим більша маса тіла у спортсменок, тим більший основний обмін на добу. Аналіз компонентного складу тіла спортсменок свідчить, що у всіх співвідношення жирової та активної маси, вміст води знаходяться в межах фізіологічної норми. Асиметрії за всіма показниками по руках не виявлено, виражена асиметрія спостерігається в ногах у всіх спортсменок, яка становить різницю від 400 г і вище. Отримані морфологічні показники дозволили скорегувати підготовку спортсменок, підібрати пару для виступу з урахуванням біомеханічних, психофізіологічних та технічних складових.
Ключові слова: черліденг, моніторинг, аналіз складу тіла, антропометрія, асиметрія, жирова та активна м’язова маса.
Блок інформації про статтю
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Журнал практикує політику негайного відкритого доступу до опублікованого змісту, підтримуючи принципи вільного поширення наукової інформації та глобального обміну знаннями задля загального суспільного прогресу.
Редакційна колегія дотримується рекомендацій The Committee on Publication Ethics (COPE) з питань этики наукових публікацій.
ОБОВ'ЯЗКОВЕ ПОСИЛАННЯ НА АВТОРІВ ПРИ КОПІЮВАННІ ЧИ ЦИТУВАННІ МАТЕРІАЛУ НАУКОВИХ СТАТЕЙ
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).