Статеві відмінності в реакції на рухомий об’єкт кваліфікованих спортсменів- веслувальників з різним рівнем стресу
Основний зміст сторінки статті
Анотація
Резюме. Досягнення високих спортивних результатів передбачає застосування значних фізичних та нервово-емоційних навантажень у тренувальному процесі, які спортсменам доводиться виконувати протягом тривалого часу. Мета. Визначення статевих відмінностей стану психофізіологічних функцій за показниками реакції на рухомий об’єкт кваліфікованих спортсменів-веслувальників з різним рівнем стресу. Методи. Діагностування за допомогою комплексу «Діагност-1»; тестування за методикою М. Люшера. Результати. Чоловіки порівняно з жінками продемонстрували вищу точність реакції на рухомий об’єкт за сумарним та середнім часом відхилення, сумарним часом запізнення та середнім часом випередження під час тестування субдомінантною рукою, та меншу кількість реакцій запізнення під час тестування домінантною рукою. Крім того, обстежені чоловіки та жінки відрізнялись за співвідношенням кількості реакцій випередження та кількості реакцій запізнення у ході тестування домінантною рукою: у чоловіків більшою мірою превалювали реакції випередження. За деякими показниками обстежені веслувальники чоловіки порівняно з жінками продемонстрували вищі результати. Цілком ймовірно, що це пояснюється переважанням у них функцій зорово-просторової координації, пов’язаної із правою тім’яною асоціативною корою. В обстеженій групі спортсменів чоловіки і жінки за вимірюваними психологічними характеристиками не відрізнялись. Виявлені відмінності можуть мати прогностичну цінність і використовуватися для оптимізації спортивного удосконалення в даному виді спорту.
Ключові слова: реакція на рухомий об’єкт, рівень стресу, емоційна стійкість, психічна саморегуляція та адаптивність, спортсмени-веслувальники.
Блок інформації про статтю
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Журнал практикує політику негайного відкритого доступу до опублікованого змісту, підтримуючи принципи вільного поширення наукової інформації та глобального обміну знаннями задля загального суспільного прогресу.
Редакційна колегія дотримується рекомендацій The Committee on Publication Ethics (COPE) з питань этики наукових публікацій.
ОБОВ'ЯЗКОВЕ ПОСИЛАННЯ НА АВТОРІВ ПРИ КОПІЮВАННІ ЧИ ЦИТУВАННІ МАТЕРІАЛУ НАУКОВИХ СТАТЕЙ
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).