Методичні аспекти застосування терапевтичних вправ за пошкодження верхньої кінцівки у борців вільного стилю
Основний зміст сторінки статті
Анотація
Мета: обґрунтувати програму фізичної терапії за пошкодження верхньої кінцівки у юних борців вільного стилю із застосуванням терапевтичних вправ. Методи дослідження: аналіз науково-методичної літератури та інформаційних джерел; для оцінки результатів відновлення верхніх кінцівок було застосовано шкалу ТАМ (Total Active Motion), оцінку самопочуття, активності та настрою проводили за допомогою методики «САН», для оцінки функції верхньої кінцівки застосовували шкалу клініки Мейо, оцінка інтенсивності та динаміки болю визначалася за візуальною аналоговою шкалою (ВАШ), методи математичної статистики. Результати тестування свідчать про ефективність запропонованого комплексу заходів фізичної терапії, спрямованого на поліпшення рухливості суглоба травмованої верхньої кінцівки та значне зниження больового синдрому в пацієнтів основної групи порівняно з контрольною групою. Розроблена й обґрунтована програма фізичної терапії виявила статистично значуще кращий плив на показники функціональних можливостей верхньої кінцівки порівняно із загальною програмою реабілітації. Висновки. Застосування запропонованої методики фізичної терапії показало більшу ефективність щодо відновлення функціонального стану верхньої кінцівки порівняно зі стандартними заходами. За бальною оцінкою результат більше покращився в основній групі відносно контрольної, різниця становила 43,8 %, що мало статистично значиму різницю (р < 0,05).
Блок інформації про статтю

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Журнал практикує політику негайного відкритого доступу до опублікованого змісту, підтримуючи принципи вільного поширення наукової інформації та глобального обміну знаннями задля загального суспільного прогресу.
Редакційна колегія дотримується рекомендацій The Committee on Publication Ethics (COPE) з питань этики наукових публікацій.
ОБОВ'ЯЗКОВЕ ПОСИЛАННЯ НА АВТОРІВ ПРИ КОПІЮВАННІ ЧИ ЦИТУВАННІ МАТЕРІАЛУ НАУКОВИХ СТАТЕЙ
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Посилання
Бирчак ВМ. Аналіз впливу програми фізичної терапії на показники функціонування передпліччя та китиці у хворих з посттравматичними контрактурами променево-зап’ясткового суглоба. Art of Medicine. July 4. 2020. С. 23–31.
Винокурова Л. Оздоровча гімнастика для всіх: навч. посіб. Рівне; 2002. 203 с.
Жабокрицька ОВ, Язловецький ВС. Нетрадиційні методи та системи оздоровлення. Кіровоград; 2001. 183 с.
Іпатов АВ, Корнацький ВМ, Кириченко АГ. Сучасна концепція запобігання та зниженню інвалідності. Дніпропетровськ: «Акцент ПП»; 2015. 216 с.
Кошура А, Молдован А, Бражанюк А. Особливості фізичної терапії спортсменів на різних етапах відновлення. Physical culture and sport: scientific perspective, 2024;1(1):165–169. https://doi.org/10.31891/pcs.2024.1.25.
Крупа В, Вольська І, Крупа Ю. Комплексна фізична реабілітація при травмах та ушкодженнях верхніх кінцівок. Scientific Collection «InterConf+», 2023;40(183):460–466. https://doi.org/10.51582/interconf.19-20.12.2023.044.
Мурза ВП. Фізичні вправи і здоров’я. Київ: Здоров’я; 1991. 254 с.
Мухін ВМ. Фізична реабілітація. Київ: Олімпійська література; 2005. 471 с.
Пєшкова ОВ. Вступ до спеціальності (Фізична реабілітація). Навчальний посібник. Харків; 2007. 147 с.
Цимбалюк СМ. Стан та перспективи розвитку спортивно-оздоровчої сфери в Україні. Вісник Хмельницького національного університету, Економічні науки, 2020;4:31–36.
Черба ВМ, Герасимова ЄВ. Стан та перспективи розвитку сфери фізичної культури в Україні. Економiка та держава, 2017;7:70–75.
Шандригось В, Первачук Р. Роль і місце спортивної боротьби в системі олімпійського руху. Молода спортивна наука України, 2018;22(1):18–19.
Шандригось ВІ, Латишев МВ, Первачук РВ, Яременко ВВ. Аналіз результатів виступів збірної команди України з жіночої боротьби. Єдиноборства, 2020;4(18):90–104. DOI:10.15391/ed.2020-4.09.
Язловецький В.С. Основи фізичної реабілітації. Навчальний посібник. Кіровоград; 2004. 326 с.
Halar EM, Bell KR. Physical inactivity. physiological and functional impairments and their treatment. DeLisa’s physical medicine and rehabilitation. principles and practice. 5th ed. Philadelphia. Wolters Kluwer Health Adis (ESP). 2012. P. 1249–1272.
Heise M, Müller M, Fischer U. Quality of life in older individuals with joint contractures in geriatric care settings. Qual Life Res. 2016;25(9):2269–2281.