Фізична терапія пацієнтів із міофасціальним больовим синдромом
Основний зміст сторінки статті
Анотація
Резюме. Міофасціальний больовий синдром (МБС) є загальновизнаним станом, який характеризується наявністю специфічного для кожного м’яза болю, котрий відчувається в іншій частині тіла, ніж його фактичне джерело. Мета. Провести аналіз результатів досліджень, присвячених вивченню ефективності фізичної терапії у лікуванні пацієнтів з міофасціальним больовим синдромом. Методи. Аналіз науково-методичної літератури, синтез, порівняння. Результати. Проведений аналіз виявив ряд досліджень, котрі вказують на те, що неінвазивні методики, зокрема фізична терапія, мають однакову ефективність порівняно з інвазивними методами терапії міофасціальних тригерних точок. Ішемічна компресія має миттєві ефекти. є більш ефективнішою ніж постізометрична релаксація, вправи з активним діапазоном рухів. Такі мануальні техніки, як традиційний тайський масаж та техніка м’язової енергії однаково корисні для зменшення болю, збільшення амплітуди рухів, показників інвалідності. Додавання пропріоцептивної нервово-м’язової фасилітації до лікування, котре складалося з фізичних модальностей, не призвело до покращення ефективності. Щодо ефективності терапевтичних вправ, то є підтвердження їх корисності. Дослідження, котрі вивчали ефективність кінезитейпування, встановили ефективність цього методу при монотерапії та при додаванні до терапевтичних вправ, ін’єкцій лідокаїну. Неінвазивні методи терапії можуть бути першим варіантом вибору. Серед методик фізичної терапії використання ішемічної компресії видається найбільш обґрунтованим та таким, що може виконуватися спеціалістом та самостійно, має миттєві ефекти та переваги над деякими іншими методиками. Інші мануальні методики також є корисними, зокрема традиційний тайський масаж, техніка м’язової енергії та міофасціальний реліз. Дані про ефективність пропріоцептивної нервово-м’язової фасилітації обмежені. Переважна частина досліджень підтверджує ефективність різноманітних терапевтичних вправ, кінезитейпування.
Ключові слова: опорно-руховий апарат, грудний відділ, шийний відділ, плечовий суглоб, терапевтичні вправи, реабілітація.
Блок інформації про статтю
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Журнал практикує політику негайного відкритого доступу до опублікованого змісту, підтримуючи принципи вільного поширення наукової інформації та глобального обміну знаннями задля загального суспільного прогресу.
Редакційна колегія дотримується рекомендацій The Committee on Publication Ethics (COPE) з питань этики наукових публікацій.
ОБОВ'ЯЗКОВЕ ПОСИЛАННЯ НА АВТОРІВ ПРИ КОПІЮВАННІ ЧИ ЦИТУВАННІ МАТЕРІАЛУ НАУКОВИХ СТАТЕЙ
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).