Стратегічне навчання осіб з апраксією в процесі ерготерапії з формуванням здатності до перенесення здобутих навичок
Основний зміст сторінки статті
Анотація
Резюме. Апраксія є когнітивно-моторним розладом планування, що виражається в нездатності виконувати цілеспрямовані рухи за відсутності сенсорної або моторної проблеми, що ускладнює здатність людини виконувати заняттєву активність. Відповідно до визначення, яке пропонує професійна організація ерготерапевтів України, основною метою ерготерапії є уможливити залучення людини до виконання повсякденних занять, досягти максимально можливого рівня її незалежності та покращити якість її життя шляхом розвитку, відновлення або підтримання функціональних навичок, модифікації заняттєвої активності людини або адаптації її середовища. Метa. Проаналізувати принципи стратегічного навчання в процесі ерготерапевтичного втручання для осіб з апраксією з формуванням здатності до перенесення здобутої навички в інші контексти. Методи. Аналіз науково-методичної літератури та Інтернет-ресурсів, синтез та узагальнення отриманої інформації. Результати. Проаналізовано та систематизовано принципи використання стратегічного навчання, які базуються на формуванні навичок для ефективної реалізації заняттєвої активності в альтернативний спосіб у процесі ерготерапії осіб з апраксією. Доповнено знання про структуру стратегічного навчання з принциповим припущенням, що для ефективного виконання заняттєвої активності пацієнтам необхідно паралельно розвивати вміння вирішувати проблеми та здатності до перенесення навичок в різні контексти, що дозволятиме мати позитивні віддалені результати втручання. У статті висвітлено концепцію стратегічного навчання та шість принципів формування здатності перенесення навички в різні контексти. Представлені концепції та принципи відповідають засадам клієнтоцентричної практики та застосовуються відповідно до існуючих моделей практики ерготерапії, оскільки вони фокусуються на виконанні заняттєвої активності та участі.
Ключові слова: ерготерапія, заняттєва активність, стратегічне навчання, перенесення навички, апраксія.
Блок інформації про статтю
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Журнал практикує політику негайного відкритого доступу до опублікованого змісту, підтримуючи принципи вільного поширення наукової інформації та глобального обміну знаннями задля загального суспільного прогресу.
Редакційна колегія дотримується рекомендацій The Committee on Publication Ethics (COPE) з питань этики наукових публікацій.
ОБОВ'ЯЗКОВЕ ПОСИЛАННЯ НА АВТОРІВ ПРИ КОПІЮВАННІ ЧИ ЦИТУВАННІ МАТЕРІАЛУ НАУКОВИХ СТАТЕЙ
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).