Сучасні погляди на застосування заходів фізичної терапії в осіб з розсіяним склерозом
Основний зміст сторінки статті
Анотація
Резюме. Розсіяний склероз – це захворювання центральної нервової системи, що призводить до множинних функціональних порушень та інвалідності в молодому віці. Мета. Розглянути сучасні підходи та проблеми застосування заходів фізичної терапії в осіб із розсіяним склерозом (РС). Методи. Аналіз та узагальнення даних наукової літератури і практичних рекомендацій із застосування заходів фізичної терапії в осіб із РС. Результати. РС – розповсюджене хронічне захворювання центральної нервової системи, яке вражає приблизно 3 млн осіб у світі та є однією з найчастіших причин інвалідності. Актуальні наукові дані свідчать про те, що заходи фізичної терапії можуть бути ефективною стратегією реабілітації для людей із РС. Проте лише мала частка пацієнтів дотримується рекомендацій з рухової активності та проходить програму фізичної терапії. Розрив між доказовою базою та рівнем участі пацієнтів у програмах фізичної терапії може бути спричинений багатьма факторами, в подоланні яких важлива роль належить як практикуючим фізичним терапевтам, так і міжнародній науковій спільноті. Численні дослідження свідчать про позитивний вплив фізичних вправ на фізичний стан, рухові функції, симптоми та якість життя людей із РС. Проте аналіз спеціальної літератури виявив брак високоякісних доказів ефективності різноманітних методів та стратегій фізичної терапії. Окрім низької якості наукових досліджень, існують також численні фізичні, середовищні та психосоціальні бар’єри, які перешкоджають участі пацієнтів із РС у програмах фізичної терапії. Майбутні дослідження, які мають на меті вирішення цих обмежень, будуть мати важливе значення для підвищення ефективності комп лексної терапії пацієнтів із РС.
Ключові слова: розсіяний склероз, реабілітація, фізична терапія, фізичні вправи.
Блок інформації про статтю
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Журнал практикує політику негайного відкритого доступу до опублікованого змісту, підтримуючи принципи вільного поширення наукової інформації та глобального обміну знаннями задля загального суспільного прогресу.
Редакційна колегія дотримується рекомендацій The Committee on Publication Ethics (COPE) з питань этики наукових публікацій.
ОБОВ'ЯЗКОВЕ ПОСИЛАННЯ НА АВТОРІВ ПРИ КОПІЮВАННІ ЧИ ЦИТУВАННІ МАТЕРІАЛУ НАУКОВИХ СТАТЕЙ
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).