Вплив психофізіологічного стану на спеціальну роботоздатність спортсменок, які спеціалізуються в дзюдо
Основний зміст сторінки статті
Анотація
Резюме. Сучасний жіночий спорт швидко розвивається, спостерігається зростання уваги до особливостей прояву спеціальної роботоздатності й психофізіологічних станів спортсменок протягом менструального циклу. Мета. Визначити та порівняти психофізіологічний стан і спеціальну роботоздатність спортсменок, які спеціалізуються у дзюдо, протягом менструального циклу. Методи. Аналіз спеціальної науково-методичної літератури, педагогічне тестування. Для визначення стану психофізіологічних функцій використовували діагностичний комплекс «Діагност-1». Результати. Психофізіологічний стан і спеціальна роботоздатність спортсменок змінюються за фазами циклу та характеризуються такими показниками: вищим психофізіологічним статусом і збільшенням спеціальної роботоздатності у постменструальну і постовуляторну фази, зниженням спеціальної роботоздатності в овуляторну, передменструальну фази й особливо у фазу менструації. Найбільший рівень спеціальної роботоздатності спортсменок у постменструальну і постовуляторну фази супроводжувався вищою швидкістю обробки інформації в центральній нервовій системі, що проявлялося у швидших реакціях вибору та скороченні часу виконання завдання у тесті функціональної рухливості нервових процесів. Це певною мірою підтверджено кореляційним аналізом отриманих даних. Виявлені відмінності можуть мати прогностичне значення та бути використані для оптимізації спортивного вдосконалення в цьому виді спорту.
Ключові слова: спортсменки, дзюдо, функціональні можливості, спеціальна роботоздатність, фази менструального циклу, психофізіологічний стан.
Блок інформації про статтю
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Журнал практикує політику негайного відкритого доступу до опублікованого змісту, підтримуючи принципи вільного поширення наукової інформації та глобального обміну знаннями задля загального суспільного прогресу.
Редакційна колегія дотримується рекомендацій The Committee on Publication Ethics (COPE) з питань этики наукових публікацій.
ОБОВ'ЯЗКОВЕ ПОСИЛАННЯ НА АВТОРІВ ПРИ КОПІЮВАННІ ЧИ ЦИТУВАННІ МАТЕРІАЛУ НАУКОВИХ СТАТЕЙ
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).