Вітчизняний досвід організації фізкультурно-спортивної роботи в закладах позашкільної освіти
Основний зміст сторінки статті
Анотація
Резюме. Розглянуто роботу в закладах позашкільної освіти для забезечення інклюзивного виховання дітей з особливими освітніми потребами. Мета. Аналіз й узагальнення вітчизняного досвіду організації та інклюзивного підґрунтя фізкультурно-спортивної роботи в закладах позашкільної освіти. Методи. Аналіз наукової літератури; контент-аналіз; синтез та узагальнення. Результати. Синтез та узагальнення тематики та змісту 36 дисертацій та звітів дозволив виділити чотири змістові групи: «Фізкультурно-спортивна робота в закладах позашкільної освіти», «Інклюзія і фізкультурно-спортивна робота в закладах освіти різних типів», «Рухова активність у позаурочний час», «Загальні основи розвитку інклюзії в Україні та країнах світу». Здійснено ретроспективний аналіз академічних текстів за пошуковим запитом в кількісному аспекті та визначено частоту вивчення показників під час досліджень організації та інклюзивного підґрунтя фізкультурно-спортивної роботи в закладах позашкільної освіти в першій змістовій групі. Охарактеризовані друга, третя і четверта змістові групи. Бібліометричний аналіз академічних текстів, що стосуються організації фізкультурно-спортивної роботи в закладах позашкільної освіти, дозволив встановити пошукове поле дисертацій, які об’єднують визначені ключові слова. Наукові розвідки українських учених спрямовані на різноманітні цільові групи. В роботах висвітлено різні аспекти організації фізкультурно-спортивної роботи в закладах позашкільної освіти, проте інклюзивне підґрунтя відсутнє в переважній більшості досліджень. Наявні розвідки, в яких узагальнено досвід організації фізкультурно-спортивної роботи в закладах освіти різних типів, враховуючи її інклюзивність. Частину досліджень присвячено різним видам рухової активності в позаурочний час у закладах освіти різних типів, проте вони не охоплюють категорії осіб з інвалідністю або інші категорії осіб, виключених з освітнього процесу. Деякі дослідження спрямовані на загальні основи розвитку інклюзії в Україні, а також на вивчення досвіду інклюзивної освіти в зарубіжних країнах, а саме США, Канади, Мальти.
Ключові слова: фізкультурно-спортивна робота, заклади позашкільної освіти, інклюзивність, фізкультурно-оздоровча робота, рухова активність.
Блок інформації про статтю
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Журнал практикує політику негайного відкритого доступу до опублікованого змісту, підтримуючи принципи вільного поширення наукової інформації та глобального обміну знаннями задля загального суспільного прогресу.
Редакційна колегія дотримується рекомендацій The Committee on Publication Ethics (COPE) з питань этики наукових публікацій.
ОБОВ'ЯЗКОВЕ ПОСИЛАННЯ НА АВТОРІВ ПРИ КОПІЮВАННІ ЧИ ЦИТУВАННІ МАТЕРІАЛУ НАУКОВИХ СТАТЕЙ
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).