Сучасний погляд на корекцію порушень ходьби у пацієнтів після інсульту: особливості комплексної реабілітації
Основний зміст сторінки статті
Анотація
Резюме. Порушення ходьби внаслідок спастичного парезу нижньої кінцівки – найпоширеніша вада у пацієнтів після інсульту. Тому відновлення ходьби є важливим та складним завданням у процесі реабілітації хворих. Мета. Охарактеризувати основні порушення ходьби у пацієнтів після інсульту та визначити комплекс ефективних методів їх корекції. Методи. Аналіз та узагальнення наукової літератури. Результати. У пацієнтів, які перенесли інсульт, спастичний парез нижньої кінцівки порушує опорну функцію паретичної кінцівки, знижує швидкість ходьби та зменшує довжину кроку, викликає постуральні порушення, асиметрію ходи та веде до перерозподілу надлишкового навантаження на здоровий бік. Ефективність реабілітації потребує поєднання кількох методів та неодмінного залучення самих пацієнтів. Для відновлення ходьби використовують різні способи тренування із застосуванням електромеханічних та роботизованих засобів. Для зниження ступеня спастичності застосовують міорелаксанти системної та фокальної дії (ботулінічний токсин), спеціальні лікувально-гімнастичні прийоми, спрямовані на розслаблення м’язів: пасивні рухи та пасивні розтягнення, масаж, лікування положенням кінцівки. В деяких випадках ефективною є транскраніальна магнітна стимуляція та її комбінація з ботулінотерапією.
Ключові слова: інсульт, спастичний парез, порушення ходи, реабілітація.
Блок інформації про статтю
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Журнал практикує політику негайного відкритого доступу до опублікованого змісту, підтримуючи принципи вільного поширення наукової інформації та глобального обміну знаннями задля загального суспільного прогресу.
Редакційна колегія дотримується рекомендацій The Committee on Publication Ethics (COPE) з питань этики наукових публікацій.
ОБОВ'ЯЗКОВЕ ПОСИЛАННЯ НА АВТОРІВ ПРИ КОПІЮВАННІ ЧИ ЦИТУВАННІ МАТЕРІАЛУ НАУКОВИХ СТАТЕЙ
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).