Оптимізація реабілітаційного процесу в осіб з невропатіями верхньої кінцівки на основі міждисциплінарного підходу
Основний зміст сторінки статті
Анотація
Резюме. На сьогодні важливою проблемою в Україні залишається підвищення ефективності реабілітації осіб з неврологічними захворюваннями, зокрема з невропатіями верхньої кінцівки. Мета. Визначити основні напрями оптимізації реабілітаційного процесу в осіб з невропатіями верхньої кінцівки на основі міждисциплінарного підходу. Методи. Аналіз, синтез та узагальнення даних науково-методичної літератури та Інтернет-джерел. Результати. На основі проведеного дослідження виявлено, що існують різні підходи до організації реабілітаційного процесу: міждисциплінарний, мультидисциплінарний, інтердисциплінарний, трансдисциплінарний. Звертається увага, що при невропатіях верхньої кінцівки ще недостатньо уваги приділяється сучасним підходам до організації реабілітаційного процесу. Зазначається, що ряд дослідників звертає увагу на міждисциплінарний підхід, який є оптимальним для вирішення цілей та завдань реабілітації в осіб з невропатіями верхньої кінцівки. Розроблено схему взаємодії членів міждисциплінарної команди при даній патології та дано характеристику обов’язків кожного учасника команди. Наголошується, що фізичний терапевт та ерготерапевт є надзвичайно важливими фахівцями для ефективної роботи міждисциплінарної команди у процесі тривалої реабілітації осіб з ушкодженням нервів верхньої кінцівки. Ще одним напрямом оптимізації реабілітаційного процесу при невропатіях верхньої кінцівки є активне використання основних положень та принципів під час проведення реабілітаційних заходів. Важливим елементом реабілітаційного процесу є план реабілітації. Від чіткого послідовного планування багато в чому залежить ефективність відновлення фізичного та соціального функціонування пацієнтів з ушкодженнями нервів верхньої кінцівки. До основних напрямів оптимізації процесу реабілітації відносять: впровадження та реалізацію міждисциплінарної команди у спеціалізовані відділення нейрохірургічного та неврологічного профілю, реабілітаційні центри, включення до команди фізичних терапевтів та ерготерапевтів, широке використання основних принципів та положень у реабілітаційному процесі, чітке планування реабілітаційних заходів та використання у практичній діяльності міждисциплінарної команди передового міжнародного досвіду з реабілітації осіб з невропатіями верхньої кінцівки.
Ключові слова: реабілітація, реабілітаційний процес, невропатія, верхня кінцівка, фізична терапія, ерготерапія, міждисциплінарна команда.
Блок інформації про статтю
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Журнал практикує політику негайного відкритого доступу до опублікованого змісту, підтримуючи принципи вільного поширення наукової інформації та глобального обміну знаннями задля загального суспільного прогресу.
Редакційна колегія дотримується рекомендацій The Committee on Publication Ethics (COPE) з питань этики наукових публікацій.
ОБОВ'ЯЗКОВЕ ПОСИЛАННЯ НА АВТОРІВ ПРИ КОПІЮВАННІ ЧИ ЦИТУВАННІ МАТЕРІАЛУ НАУКОВИХ СТАТЕЙ
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).