Фактори низької прихильності хворих на ішемічну хворобу серця до участі в програмах кардіореабілітації
Основний зміст сторінки статті
Анотація
Резюме. Серцево-судинні захворювання є основною причиною смертності та одним із факторів інвалідності в усьому світі. Згідно з результатами дослідження Глобального тягаря хвороб за 2019 р., тягар серцево-судинних захворювань продовжує зростати протягом останніх десятиліть майже у всіх країнах із середнім і низьким рівнем доходу. Мета. За даними літературних джерел дослідити основні фактори, які пов’язують із низькою прихильністю хворих на ішемічну хворобу серця до участі у програмах кардіореабілітації (КР), та окреслити шляхи вирішення даної проблеми. Методи. Аналіз та узагальнення даних наукової літератури. Результати. Ряд досліджень останніх років були присвячені виявленню основних факторів, які заважають кардіологічним пацієнтам брати участь у програмах КР. До факторів, як можуть позитивно впливати на комплаєнс пацієнтів, належать: характеристики програми фізичної терапії, міждисциплінарний підхід, контроль, використання сучасних технологій, первинне оцінювання та врахування індивідуальних характеристик пацієнта, бар’єрів та фасилітаторів, освіта пацієнтів, відчуття задоволення від програми, інтеграція програми у повсякденне життя пацієнта, соціальна підтримка, ефективна комунікація з персоналом та зворотний зв’язок, доступ пацієнта до інформації про хід реабілітаційного процесу, самоефективність та компетентність, активна роль пацієнта та коректна постановка цілей. Перспективним напрямом підвищення комплаєнсу пацієнтів є впровадження біопсихосоціальної моделі в практику реабілітації осіб із серцево-судинними захворюваннями як базисного науково-методологічного принципу.
Ключові слова: кардіореабілітація, вторинна профілактика, фізична терапія, ішемічна хвороба серця, прихильність, участь, комплаєнс.
Блок інформації про статтю
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Журнал практикує політику негайного відкритого доступу до опублікованого змісту, підтримуючи принципи вільного поширення наукової інформації та глобального обміну знаннями задля загального суспільного прогресу.
Редакційна колегія дотримується рекомендацій The Committee on Publication Ethics (COPE) з питань этики наукових публікацій.
ОБОВ'ЯЗКОВЕ ПОСИЛАННЯ НА АВТОРІВ ПРИ КОПІЮВАННІ ЧИ ЦИТУВАННІ МАТЕРІАЛУ НАУКОВИХ СТАТЕЙ
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).