Екологічна дезадаптація в спорті: профілактика та шляхи корекції
Основний зміст сторінки статті
Анотація
Резюме. Як фундаментальний соціальний фактор спорт є важливим поряд з політикою, економікою і культурою. Мета. Узагальнення поглядів на особливості взаємодії між економічним станом навколишнього середовища та формуванням сталого розвитку спортсмена. Методи. Аналіз та узагальнення науково-методичної літератури. Результати. Навколишнє середовище відіграє значну роль у фізичному, психічному і соціальному добробуті спортсмена. Складні взаємозв’язки між факторами навколишнього середовища та здоров’я людини слід розглядати в більш широкому, просторовому, соціально-економічному і культурному контексті. Актуальність проблеми дослідження полягає в розробці концепції екологічної дезадаптації в спорті, що розвивається внаслідок комбінованої взаємодії негативних антропогенних факторів та ксенобіотиків і розглядається як реакція організму у вигляді перенапруження і зриву адаптаційних процесів (дезадаптація). Критеріями екологічної дезадаптації у спортсменів є зниження рівня адаптаційного потенціалу, тренованості, енергозабезпечення, «спортивної форми», переважання симпатичного типу вегетативної регуляції, зниження показників клітинного імунітету.
Ключові слова: екологічне середовище, несприятливі екологічні чинники, екологічна адаптація, екологічна дезадаптація.
Блок інформації про статтю
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Журнал практикує політику негайного відкритого доступу до опублікованого змісту, підтримуючи принципи вільного поширення наукової інформації та глобального обміну знаннями задля загального суспільного прогресу.
Редакційна колегія дотримується рекомендацій The Committee on Publication Ethics (COPE) з питань этики наукових публікацій.
ОБОВ'ЯЗКОВЕ ПОСИЛАННЯ НА АВТОРІВ ПРИ КОПІЮВАННІ ЧИ ЦИТУВАННІ МАТЕРІАЛУ НАУКОВИХ СТАТЕЙ
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).