Сучасний погляд на проблему синдрому «тріада жінки-спортсменки»

Автор(и)

  • Лариса Шахліна Професор кафедри спортивної медицини Національного університету фізичного виховання і спорту України, Ukraine https://orcid.org/0000-0003-1069-5232

DOI:

https://doi.org/10.32652/spmed.2021.1.3-13

Анотація

Резюме. Наведено аналіз наукової літератури про сучасне подання проблеми синдрому «тріада жінки-спортсменки». Розглядаючи питання в історичному аспекті, зазначимо, що в 1992 р. Американським коледжем спортивної медицини (ACSM) уперше було визначено тер-мін «тріада спортсменок» (Тhe female athlete triad) як синдром, що включає розлад харчової поведінки, аменорею та остеопороз. Таке рішення комісії ACSM було викликане збільшенням повідомлень у науковій медичній літературі про зростаючу частоту серед спортсменок порів-няно з неспортсменками порушень функцій репродуктивної системи в поєднанні з розладами харчової поведінки й зниженням кісткової маси. Протягом трьох десятиліть вивченню цього синдрому присвячено велику кількість наукових досліджень, здебільшого зарубіжних фахів ців. Мета. Представити класичну наукову характеристику синдрому «тріада жінки-спортсменки» і сучасні протиріччя в цьому питанні в практиці спортивної медицини. Методи. Аналіз наукової літератури. Результати. Більша частина фахівців схильна вважати, що «тріада» має місце серед спортсменок багатьох спеціалізацій. Складно погодитися із представниками спортивної меди-цини, у працях яких встановлено такий синдром у 5–72 % спортсменок, і уявити спортсменку, яка тренується з остеопорозом і страждає на нейрогенну анорексію – психоендокринні пору-шення. З часом у спеціальній літературі почали з’являтися сумніви щодо існування цьо го син-дрому. У 2015 р. групою експертів Міжнародного олімпійського комітету було внесено пропо-зицію про розширення терміна «тріада жінки-спортсменки» на більш всеосяжний – «відносний дефіцит енергії в спорті» (RED-S – «Relative Energy Deficiency in Sport). Новий напрям RED-S включає рівноспрямоване обстеження і чоловіків-спортсменів.

Ключові слова: синдром «тріада жінки-спортсменки», анорексія, аменорея, остеопороз, «від-носний дефіцит енергії в спорті» (RED-S).

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-09-18

Номер

Розділ

Статті